عوامل زمینه ساز خیانت زناشویی

خیانت یکی از دردناک ترین تجربیانی است که می تواند در زندگیی زناشویی هر فردی اتفاق بیفتد. به زبان ساده، می توان خیانت را هرگونه پیمان شکنی، در رابطه زوجین  دانست که در  نتیجه آن اعتماد در رابطه زناشویی به خطر می افتد و در فرد خیانت دیده، احساس سر درگمی، خشم، عصبانیت و تحقیر شدن و افسردگی ایجاد می کند.خیانت دارای درجاتی است و دامنه وسیعی از رفتارها را در برمی گیرد، برای مثال از یک تماس تلفنی پنهانی و چت در فضای مجازی گرفته، تا شدیدترین نوع آن یعنی خیانت جنسی و برقراری تماس جسمانی و جنسی با فردی به غیر از همسر ، خیانت محسوب می شود.. چرا که در تمامی این فعالیت ها، اعتماد فرد خیانت دیده به همسرش از بین می رود و فرد خیانت دیده از نظر عاطفی احساس نا امنی می کند. در این مقاله می خواهیم

زوجین را با عواملی که می تواند، به مرور زمان، رابطه زناشوییشان را سست کرده و ترک هایی در دیوار های حریم زندگی مشترکشان ایجاد کند، آشنا کنیم، چرا که نا آگاهی از این عوامل می تواند به تدریج و ناخواسته، ترک های کوچک رابطه را به شکاف های عمیق و غیر قابل اصلاح تبدیل کند. بهتر است، زوجین مواردی را که می تواند در رابطه عاطفی و جسمانی با همسرشان، فاصله ایجاد کند ، بشناسند و آگاه شوند که در چه مواقعی ممکن است، سرو کله شخص سومی در زندگیی همسرشان پیداشود. در زیر به ده عامل تهدید کننده، رابطه زناشویی اشاره می کنیم. شاید بد نباشد بعد از خواندن این مقاله، نگاهی به زندگیی مشترکتان بیاندازید و ببینیدچند عامل از عوامل، تخریب کننده رابطه، زندگیی زناشوی شما و همسرتان را تهدید می کند.

  • پیش از هرچیز باید بدانید که هر عامل و رفتاری که احترام و صمیمت را در رابطه شما و همسرتان از بین ببرد، میتواند، در دراز مدت، زندگیی مشترکتان را با خطر خیانت روبه رو کند. سعی کنید با توجه به همسرتان هر روز صمیمیت بیشتری را با او ایجاد کنید. هیچ انسان سالم و بالغی دوست ندارد خودش و افکار و اقوامش مورد بی احترامی قرار بگیرند. از شوخی های اهانت آمیز که صمیمیت را؛ از بین میبرند پرهیز کنید.
  • مراقب رابطه های غیر جنسی با افراد دیگر باشید، گاهی ممکن است در قالب رابطه های کاری و ناخواسته ،بیش از حد به همکار  یا افراد دیگر، نزدیک شوید. و وقتی به خودتان می آیید می بینید دائم در حال پنهان کاری هستید و درگیر رابطه عاطفی با  شخصی به غیر از همسرتان شده اید. ممکن  است، متوجه نباشید که چه طور و چرا به شخص سوم اجازه داده اید تا این اندازه به شما، مشکلاتان زندگیی شخصی و خصوصیتان ، و عواطف تان نزدیک شود. بسیاری از افراد در چنین موقعیتی به راحتی درگیر خیانت عاطفی می شوند و متاسفانه گاهی تا مرز خیانت جنسی و جسمانی هم پیش می روند.
  • یکی دیگر از عواملی که می تواند خیانت را بر یک فرد هموار کند دروغگویی است . برخی از فراد به دلایلی مثل داشتن والدین خشن و تنبیه کننده. به دروغ گویی عادت می کنند و همیشه به خاطر فرار از تنبیه والدین، همسر و دیگران دروغ می گویند. گفتن دروغ اعتماد را در رابطه از بین می برد. و فردی که به راحتی دروغ می گوید، آسانتر می تواند پنهان کاری کند.
  • خطر دیگری که می تواند به شدت رابطه زناشویتان را تهدید کند این است که یکی از همسران بر علیه همسر دیگر با شخص سوم مثل فرزند یا مادر خودش و … متحد شود. مثل مادری که با پسرش در یک تیم قرار می گیرد تا خواسته هایش را به پدر خانواده تحمیل کند. لازم است این نکته اساسی را یادآوری کنیم که اساس یک خانواده سالم، محکم بودن پیوند بین زن و شوهر است. هیچ کس نباید در یک خانواده، از زن به شوهر و از شوهر به زن نزدیکتر باشد. در جایی که عضو دیگری از خانواده مثلاً یک فرزند بین همسران قرار می گیرد، به معنای آن است که بین همسران فاصله افتاده و همین می تواند باعث دورشدن زن و مرد از یگدیگر و خیانت زناشویی شود.
  • عامل دیگر وجود سردی عاطفی و احساسی بین زوجین است. شاید زوج های زیادی را دیده باشین که، که سال های زیادی از ازدواجشان می گذرد اما باهم غریبه شده اند و با هر مخالفت و مشکلی به جای همفکری و تلاش برای حل مسآله پیش آمده، از کوره در می روند و سرو صدا راه می اندازند. اگر در زندگیی زناشویی شما سردی احساسی شکل گرفته، باید گفت که متاسفانه احتمال بروز خیانت وجود دارد . اما نگران نباشید می توانید با انجام کارهای خیلی ساده، دوباره از نظر عاطفی و احساسی به همسرتان نزدیک شوید. کافی است به دنبال راههایی بگردید و کارهایی انجام دهید که همسرتان را خوشحال کند، کار سختی نیست که با کوچکترین توجه به همسرتان یادآوری کنید که به او محبت و احساس دارید، مثلا اگر فیلم مورد علاقه همسرتان درحال پخش است اما نمی تواند به دلیل مشغله کاری آن راببیند با یک ضبط کردن ساده می توانید، در او احساس خوب ایجاد کنید و از همه مهم تر به او نشان دهید، چقدر به او توجه دارید و برای خوشحال کردنش تلاش می کنید. یکی از اشتباهات رایجی که می تواند رابطه عاطفی همسران را با سردی احساسی و عاطفی مواجه کند. این است که یکی از همسران به جای توجه به تمایلات جنسی همسرش تمام انرژی و توجه خودش را صرف فرزندشان کند.
  • یکی دیگر از زمان هایی که می تواند، علامت هشدار دهنده برای خیانت به شمار بیاید، زمانی است که همسران تمایلات جنسی خود را نسبت به یکدیگر از دست می دهند. مثلاً به ظاهرشان بی اهمیت می شوند، به آرایش و تمییزی و عطر زدن اهمیت نمی دهند. دور شدن فیزیکی زوجین باعث می شود که از نظر عاطفی و احساسی هم دور شوند و به راحتی به دنبال ارضای تمایلات خود در فردی خارج از رابطه زناشویی بگردنند.
  • از توهین و مسخره کردن همسرتان پرهیز کنید او را سرزنش نکنید این رفتارها هفتمین عاملی است که می تواند رابطه زناشویی شما را به نابودی بکشاند.
  • در زندگیی زناشویی منصف باشید اگر مشکلی هست همه تقصیر ها را به گردن همسرتان نیندازید، همسر شما نیاز دارد در کنار شما احساس آرامش کند و قتی همیشه حق را به خودتان می دهید و همسرتان را متهم می کنید انتظار نداشته باشید که همسرتان همیشه از بودن در کنار احساس خوبی داشته باشد.
  • خودخواه نباشید، مرد یا زنی که تنها به فکر خواسته های خودش باشد و توجهی به ارضای نیاز همسرش نداشته باشد. احساس پشیمانی از رابطه را در همسرش ایجاد می کند. مثلاً زن و یا شوهری که می داند همسرش از شلوغی متنفر است و عادت دارد زود به رختخواب برود، اما بدون توجه به حساسیت های او تا دیر وقت در خانه مهمانی می گیرد . یا همسری که فقط به اقوام، سلیقه و علایق خودش احترام می گذارد. و برعکس به علایق همسرش بی تفاوت است باعث می شود که در همسرش احساس سرخوردگی ایجاد شود و او را فردی حمایتگر در رابطه زناشویی نبیند، دوری عاطفی و جسمی اتفاق بیفتد و در نهایت رابطه با خطر خیانت روبه رو شود.
  • آخرین مورد از عوامل هشدار دهنده، خیانت در زندگیی، مسآله شکستن عهد و پیمان ها است. فرض کنید مردی قبل از ازدواج به همسرش قول می دهد که نه تنها به عقاید مذهبی او احترام می گذارد، بلکه با جان و دل عقاید مذهبی او را می پذیرد و درهمراه همسرش در مراسمات مذهبی شرکت می کند. اما بعد از گذشت مدت کوتاهی از ازدواج، نه تنها در مراسمات مذهبی شرکت نمی کند بلکه عقاید مذهبی همسرش را مورد انتقاد قرار می دهد. یا مثلاً فرد که پیش از ازدواج تعهد می دهد که شغل و زندگیی متوسط و آبرومندی را برای شروع زندگیی مشترک دست و پا کند اما بعد از ازدواج قرارش را می شکند و به سمت اعتیاد می رود. شکستن قرار و پیمان بین همسران به شکل مستقیم، باعث بی اعتمادی بین زوجین می شود. و مسیر خیانت را هموار می کند.

با توجه به مطالب گفته شده، می توان خیانت را یک شکست و زخم در رابطه در نظر گرفت که هردو طرف رابطه زناشویی، درآن نقش دارند. متاسفانه در بسیاری از موارد دیده شده که، فرد خیانت دیده به دلیل احساس عصبانیت و خشم و افسردگی، خیانت همسرش را مثل یک پتک بر سر او می کوبد و سعی می کند، خطای همسرش را به گوش همه برساند و آبروی او را ببرد. هرچند طبیعی است که فرد خیانت دیده خشمگین و عصبانی باشد، اما باید توجه داشت که به راه انداختن سرو صدا تنها اوضاع را بدتر می کند و باعث شکسته شدن پل های پشت سر در رابطه می شود. یادآوری این نکته ضروری است که در تمامی شکست ها و اتفاقات تلخی که در زندگیی زوجین ایجاد می شود ، هر دو طرف رابطه مقصر هستند. بهتر است پیش از بردن موضوع خیانت همسر به دادگاه و دادسراهای خانواده، نگاهی به زندگیی و سهم اشتباهات خودمان و همسرمان بیاندازیم. شاید منصفانه تر باشد که پیش از آنکه تصمیم هیجانی و نادرستی بگیریم کمی به علت این اتفاق فکر کنیم و بدانیم که خیانت پایان زندگیی مشترک نیست. در بسیاری از موارد، با واکنش منطقی فرد خیانت دیده و کمک های مشاوران خانواده فرد خیانت کننده ، به اشتباهات خودش پی می برد  و با همراهی فرد خیانت دیده در رابطه، اشتباهاتش را جبران می کند و به زندگیی بر می گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست