مشکل بی خوابی(insomnia) در بزرگسالان

خواب یکی از فعالیت های ضروری بدن هر انسان است و کیفیت آن می تواند بر کیفیت زندگی افراد در روز تآثیر بسیار زیادی بر جای بگذارد. حتماً تجربه کرده اید که در بسیاری از مواقع، وقتی خواب شبتان کافی و عمیق نیست و یا مکرراً از خواب بیدارمی شوید و خواب های آشفته می بینید، بعد از بیدار شدن احساس کسل بودن می کنید و همین مسآله باعث می شود تا فعالیت و کارهای روزانه شما به دلیل کاهش انرژی بدن و پایین آمدن خلقتان تخت تآثیر قرار بگیرد.در این مقاله قصد داریم درباره یکی از اختلالات شایع مربوط به خواب، یعنی بی خوابی در بزرگسالان، صحبت کنیم و ببینیم که چه کسانی دچار اختلال بی خوابی هستند و چه راهکارهایی می تواند به ما در رفع بی خوابی کمک کند. اینکه افراد بزرگسال در طول شبانه روز به چند ساعت خواب نیاز دارند از

شخصی به شخص دیگر متفاوت است، اما اغلب بزرگسالان به 7 الی 8 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. در افرادی که دچار بی خوابی هستند، به خواب رفتن آنقدرسخت و دشوار است، که گاهی راحت و سریع به خواب رفتن را غیر ممکن می بینند. معمولا این افراد زودتر از زمانی که باید بیدار شوند و نمی توانند دوباره به خواب بروند مثلا ساعت 4 صبح از خواب بیدار می شوند و یا ممکن است که مرتباً در طول شب از خواب بیدار شوند و بعد از بیدار شدن احساس خستگی زیاد، همراه با خواب آلودگی داشته باشند. علاوه بر این، اختلال خواب، می تواند باعث کم شدن قدرت توجه و تمرکز در افراد شود و نهایتاً تعداد اشتباهات آن ها را در فعالیت هایی که نیازمند، توجه و دقت و تمرکز است، مثل رانندگی و مشاغلی که با محاسبات سروکاردارند، بیشتر کند و منجر به صدمات جدی مانند تصادف و پایین آمدن، عملکردهای شغلی فرد شود.  بسیاری از افراد بزرگسال ممکن است برای مدت کوتاهی، در به خواب رفتن و یا داشتن خواب عمیق و با کیفیت دچار مشکل شوند، اما زمانی می توان گفت که این افراد به اختلال در خواب دچار شده اند که این وضعیت برای چندین ماه متوالی و حداقل 3 شب در هر هفته، طول بکشد.

چه عواملی می تواند باعث بروز مشکل بی خوابی شود؟

ازجمله علت های شایع بروز اختلال در خواب، استرس در باره مسائل مختلف مثل مسائل شغلی و تحصیلی، نگرانی درباره وضعیت سلامت جسم و ذهن و اضطراب های معمول زندگی مثل مرگ خود یا یکی از بستگان و از دست دادن کار و … است. از جمله عوامل دیگری که می تواند خواب را مختل کند، داشتن عادات نادرست در خواب و خوردن است. همچنین وجود برخی بیماری ها مثل اختلالات اضطرابی و افسردگی باعث می شود که فرد خیلی زود بیدار شود  و یا فرد افسرده در اختلالات افسردگی، مدام افکار منفی را در ذهنش مرور می کند و این افکار، درست در وقت خوابیدن، شبیه یک نوار از جلوی چشمش رد می شود و ذهن فرد را بیدار نگه می دارد. مرور این افکار احساست منفی را درفرد ایجاد می کند و او را افسرده تر می کند. از طرفی مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی، کنترل کننده فشار خون و آسم می تواند خواب را در افراد مختل کند. بیماری هایی  جسمی مثل، درد های مزمن سرطان، دیابت، بیماری های قلبی و پارکینگسون، آلزایمر و تیروئید هم می تواند باعث بروز این مشکل شود. بالا رفتن سن هم می تواند از جمله عوامل پایین آمدن کیفیت خواب در افراد میانسال باشد، چرا که هر چقدر سن بالاتر می رود، خواب افراد سبک تر می شود و بیش تر دچار اختلال خواب می شوند. نکته مهم در درمان اختلال خواب این است که فرد بداند، آیا برنامه فعالیت های روزانه او به درستی تنظیم شده، آیا به موقع به رختخواب می رود، عادات روزانه او مثل ساعت بیداری در صبح، زمان صرف ناهار و شام و  مدت چرت روزانه وزمان رفتن به رختخواب چگونه است؟. بسیاری از افراد، مشکل بیخواب خود را مزمن می دانند و گمان می کنند برای حل این مشکل نیازمند مصرف دارو و یا درمان های پیچیده تر هستند. اما بهتر است بدانید که در بسیاری از مواقع، در صورتی که فرد به  اختلالات اضطرابی و افسردگی و همچنین بیماری های جسمی ذکر شده، مبتلا نباشد درمان اختلال خواب، با تغییر  و اصلاح الگوها و عادت های روزانه فرد به راحتی قابل رفع شدن است. اگر افراد در برنامه روزانه تغییرات اساسی ایجاد کنند و از عادات نادرست پرهیز کنند به مرور کیفیت خوابشان بهتر خواهد شد. برخی از عاداتی که خواب را به شدت مختل می کند، عبارتند از، خوابیدن های طولانی در روز مثل چرت های عصرانه، انجام فعالیت های تحریک کننده مغز قبل از خواب مثل خواندن کتاب و بازی های رایانه ای، خوردن غذای سنگین قبل از خواب، بردن گوشی همراه به داخل رختخواب.

 

راهکارهایی برای درمان بی خوابی

به طور کلی باید بدانیم که مسأله اختلال خواب ممکن است به شکل گذرا در زندگی بسیاری از افراد تجربه شود، پس نگرانی افراطی در مورد این موضوع تنها می تواند اضطراب ما را افزایش دهد و بی خوابی ما را شدید تر کند و در نهایت ما را در حلقه معیوب بی خوابی و اضطراب بیندازد. به این معنا که ما مضطربیم و بی خواب می شویم و همین بی خوابی مجدداً باعث اضطراب ما خواهد شد. توصیه بیشتر متخصصین برای رفع مسأله اختلال خواب این است که بهتر است افراد با استفاده از روش های ساده و معمولی و بدون مصرف داروهای خواب آور، برای حل مسآله بیخوابی اقدام کنند. هرچند تجویز داروهای آرام بخش یا خواب آور زیر نظر پزشک می تواند برای مدت کوتاهی مفید با شد، اما مصرف دراز مدت این داروها  به هیچ عنوان توصیه نمی شود، چرا که فرد به آن ها وابسته می شود و ترک آن ها منجر به بی خوابی  بیشتر فردخواهد شد بهترین راه درمان و رفع مشکل بی خوابی، رعایت نکات ساده زیر است.

  • پیش از خواب محیط خانه و یا اتاق خواب را تاریک کنید
  • قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید
  • یک تا دو ساعت قبل از خواب از نوشیدن مایعاتی مانند چای و قهوه … خودداری کنید. این مایعات ادرار آور است و علاوه بر آن کافئین موجود در آن ها، خواب را در بسیاری از افراد مختل می کند.
  • مهم ترین نکته اینکه پیش از خواب از بحث کردن پیرامون مسائل اضطراب زا به شدت پرهیز کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست